W ramach sylwestrowego spaceru wybraliśmy się na Helleberg, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "jasną górę". Ze stającym natychmiast przed oczami Polaków klasztorem w Częstochowie ma to jednak niewiele wspólnego. Helleberg to góra o wysokości 491 m n.p.m., na której postawiono wieżę widokową (521,3 m n.p.m), z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Z wieży można podziwiać krajobraz Westerwald, a przy dobrej pogodzie dojrzeć można także pasma Eifel, Vogelsberg i Taunus.
Miejsce to znane jest ze względu na funkcję jaką pełniło w średniowieczu i na początku czasów nowożytnych.
Położona w pobliżu miejscowość Freilingen leżała na europejskim szlaku handlowym, w połowie drogi między Frankfurtem a Kolonią. Była to część szlaku łączącego miasta północnych Włoszech przez Augsburg, Norynbergę, Frankfurt, Kolonię z Holandią. Frankfurt był ośrodkiem handlu dalekosiężnego z Anglią, Francją i Holandią. Kolonia natomiast posiadała monopol na handel winem pomiędzy Niemcami północnymi i południowymi.
We Freilingen znajdował się urząd celny i było to miejsce wymiany nie tylko towarów i informacji, ale także postoju kupców i wymiany koni.
Szlak handlowy miał równie ważne znaczenie jak szlak prowadzący przez Ren. Często okazywał się szybszym rozwiązaniem ze względu na krótszą trasę i utrudnienia związane z płynięciem statków pod prąd. Przede wszystkim wykorzystywany był do przewożenia lżejszych towarów. Droga ta wykorzystywana była także przez posłańców, dostarczających pocztę z Frankfurtu do Koloni. Na początku XVII w. poczta przekazywana była dwa razy w tygodniu pomiędzy tymi miastami.
Obecnie dawna droga łącząca Frankfurt i Kolonię to niezwykle malownicza trasa z wieloma zakrętami, wzniesieniami i wspaniałymi widokami. Szczególnie polecam przejazd nią przy ładnej pogodzie. Nocą zdecydowanie lepiej wybrać autostradę.
Zima w tym roku ponownie zaskakuje. Koniec grudnia a na drzewach bazie. :-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz