sobota, stycznia 23, 2016

Lublin zimą


 

Nie jestem rodowitą lubelanką, ale po prawie szesnastu latach mieszkania w tym mieście mogę powiedzieć, ze to też moje miasto. Całą swoją "świadomą" młodość tu spędziłam. Wiąże się z nim wiele wspomnień, doświadczeń, przeżyć, przygód, pracy, nauki, a przede wszystkim wielu wspaniałych ludzi, których spotkałam na swojej drodze. 
Po tylu latach można by rzec, że znam miasto bardzo dokładnie, ale nic z tych rzeczy. Ciągle odkrywam nowe miejsca, a na znane patrzę innym okiem. Dzisiejszy Lublin to nie to samo miasto, które stało się moim drugim domem wraz z rozpoczęciem studiów. Zmieniła się infrastruktura, oferta kulturalna i powstało wiele galerii handlowych.

Wykorzystując pierwszy i jednocześnie ostatni słoneczny i śnieżny weekend tej zimy wybraliśmy się na długi spacer przez stare miasto. Tym razem chcieliśmy odwiedzić dwa punkty na mapie turystycznej Lublina, których wcześniej nie byliśmy: Muzeum Piwnica pod Fortuną i Kościół św. Mikołaja na Czwartku.

Muzeum pod Fortuną znajduje się na starym mieście, po lewej stronie od Trybunału Koronnego, w piwnicach kamiennicy Lubomelskich pod numerem Rynek 8. Obejmuje w sumie dziesięć sal - w dziewięciu z nich znajduje się nowocześnie zaaranżowana wystawa składająca się z multimedialnych prezentacji, wizualizacji i eksponatów przybliżających historię Lublina. Dziesiąta sala to dawna winiarnia, której ściany pokryte są renesansową polichromią - wyjątkowymi w skali Polski malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na ścianach, okapie kominka i sklepieniu zawiera liczne odwołania do kultury antycznej (mitologii, literatury) oraz renesansowej obyczajowości. Polichromie zostały wydatowane na drugą połowę XVI wieku (www.piwnica.lublin.eu).

Miejsce warte zobaczenia. Jedynym mankamentem jest kiepskie naszym zdaniem oznakowanie i sama nazwa "Piwnica pod Fortuną", która niewiele mówi osobie nie znającej wcześniej miejsca. Osobiście bardziej kojarzy mi się jako nazwa kolejnej restauracji. Może użycie w nazwie słowa muzeum byłoby lepszym rozwiązaniem.

Kościół św. Mikołaja na Czwartku jest uważany za najstarszą świątynię w Lublinie. Niektórzy uważają nawet, że kościół stał tutaj już za panowania Mieszka I w X wieku. Ale nawet jeśli to prawda, to mowa jest o wcześniejszym kościele a nie tym, który stoi tam dziś.
Więcej informacji na temat historii kościoła na stronie Teatru NN (http://teatrnn.pl/).










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kobieta z walizką... , Blogger